
Kære DAS medlemmer,
Hermed indkaldes til ordinær Generalforsamling i Det Danske Afrika Selskab (DAS) tirsdag d. 8. september 2026, kl 17.00.Generalforsamlingen afholdes på SYMBION, Fruebjergvej 3, 2100 Ø(-der er masser af gratis parkering!)
Dagsorden:
1) Valg af dirigent
2) Præsidenten aflægger beretning
3) Kassereren aflægger beretning
4) Fastsættelse af næste års kontingent
5) Valg af selskabets præsident
6) Valg af medlemmer til bestyrelsen
7) Valg af 2 revisorer
8) Valg af revisorsuppleant
9) Eventuelt (-herunder indstiftelse af "Afrika-prisen")
Tilmelding til Generalforsamlingen er gratis for DAS medlemmer.
Efter Generalforsamlingen vil der ca. kl 18-19 være en åben paneldiskussion, med DAS medlemmer, om "Afrikas behov for kommunikation af virkeligheden"!Panelet vil bestå af et par erfarne kommunikationsfolk som giver deres bud på, hvorledes Afrika kan forbedre sit image gennem reel kommunikation og dermed styrke udviklingen på kontinentet og relationerne med resten af verden.
Aftenen afsluttes med masser af netværk og gode Afrika-råd og ideer!
Tilmelding til Generalforsamling og den efterfølgende præsentation skal ske via mail på: Mail@AfrikaSelskabet.dk
Deltagelse koster 100 kr. for medlemmer og 200 kr. for gæster.Der serveres øl, vand, vin og snacks, så den værste sult kan stilles.
Betaling skal ske senest mandag d. 7. september via:MobilePay 343250
Bank Reg.nr. 2112 Kto.nr. 8350007263
Vi håber at se en masse medlemmer og gæster til en spændende aften!
P.b.v.
Michael
Deltag i dag for at forbinde dybt med Afrikas kultur, innovation og mangfoldighed gennem eksklusive medlemsfordele
