Inkluderet i prisen er øl, vand, vin. Efter foredraget er der mulighed for at udnytte vort meget erfarne ”Afrika-netværk”.
Tilmeld dig via mail til:
mail@afrikaselskabet.dkEller direkte her:
Betalingen sker via Mobile-Pay: 34 32 50 eller ved at overføre beløbet til Afrikaselskabets konto 2112 8350007263.
Er du interesseret i at blive medlem, kan ansøgningen sendes gennem dette link:
Vi kan gøre noget, men får vi det gjort?
Danmark, dansk forskning og dansk erhvervsliv har tradition for at sætte ”rent vand” højt på agendaen og har derfor stor viden, teknologi og produkter som kan forbedre og sikre rent vand.
I Afrika mangler 340 mill. mennesker rent drikkevand. I verden er det 2,1 mia. Hver dag dør 1.000 børn under 5 år på grund af diarre foranlediget af urent drikkevand.
Skal vi producerer fødevare skal der bruges vand. I dag bruges 75% af vort vandforbrug på fødevareproduktion, dels i landbruget dels i industrien.
På tirsdag har Afrikaselskabet (DAS) sat ”rent drikkevand” på agendaen og inviterer til medlemsmøde kl 17.00-19.00 på Symbion. Som altid forsøger vi at være meget resultatdrevne og medvirke til at skabe udvikling i Afrika. Udgangspunktet for mødet vil derfor være en præsentation af den danske virksomhed ”Much More Water A/S” som i dag leverer nogle fantastiske vandrensningsløsninger til det internationale marked bl.a. UNICEF, RED CROSS, RHEINMETAL samt til NATO og en lang række nationale forsvar. Selskabet leverer også løsninger til afrikanske kunder men har nu kontaktet DAS for at få en dialog med vore medlemmer om ideer og kontakter til hvorledes man kan udvide relationerne til Afrika og hjælpe med at forbedre afrikanernes mulighed for rent drikkevand. Selskabets direktør Jesper Ellegaard vil derfor give en præsentation af virksomheden og efterfølgende vil der være en åben dialog om hvorledes Much More Water A/S kan styrke sin Afrika-strategi?
Når vi rejser ud i Rummet er noget af det vigtigste vi leder efter VAND, for er der vand er der højst sandsynlig også liv. Lad os også sørge for at der er (rent) VAND I AFRIKA så der også er liv.
Vi håber at mange medlemmer og gæster vil deltage i mødet om dette vigtige emne som vi bestemt har gode forudsætninger for at gøre noget ved.
På gensyn på tirsdag!
P.b.v.
Michael Mathiesen
Deltag i dag for at forbinde dybt med Afrikas kultur, innovation og mangfoldighed gennem eksklusive medlemsfordele